Rekord polski w skoku wzwyż

Rekord polski w skoku wzwyż

Skok wzwyż to jedna z najbardziej efektownych konkurencji lekkoatletycznych, w której zawodnicy starają się pokonać poprzeczkę umieszczoną na wysokościach, osiągając jak najwyższe skoki. W historii polskiego sportu zanotowano wiele wspaniałych osiągnięć w tej dyscyplinie, a polscy skoczkowie wzwyż zdobyli liczne medale i ustanowili wiele rekordów, w tym rekordy polski.

Historia skoku wzwyż w Polsce

Skok wzwyż zaczął zyskiwać popularność w Polsce pod koniec XIX wieku, kiedy to organizowano pierwsze zawody lekkoatletyczne. Początkowo technika skoku wzwyż była inna niż obecnie stosowana. Zawodnicy wykorzystywali tzw. styl wschodni, który polegał na przekroczeniu poprzeczki plecami do góry. Dopiero wprowadzenie nowej techniki – stylu Fosbury’ego, w którym skoczek przekracza poprzeczkę tyłem – przyczyniło się do poprawy osiąganych wyników.

W latach 60. i 70. XX wieku nastąpił rozkwit polskiego skoku wzwyż. Wielu utalentowanych zawodników zdobywało medale na międzynarodowych imprezach, a polscy skoczkowie stawali na najwyższym podium. W tamtym okresie ustanowiono również wiele rekordów polski, które w części przetrwały do dzisiaj.

Rekordziści polscy w skoku wzwyż

W polskiej historii skoku wzwyż możemy wymienić kilku znakomitych zawodników, którzy zdobyli medale na najważniejszych imprezach sportowych i ustanowili rekordy polski.

Imię i nazwisko Rekord polski Rok ustanowienia
Jacek Wszoła 2,35 m 1977
Artur Partyka 2,38 m 1991
Piotr Lisek 2,35 m 2017

Jacek Wszoła to legenda polskiego skoku wzwyż. Jego rekord polski wynoszący 2,35 m utrzymywał się przez wiele lat i był jednym z najlepszych wyników na świecie. Artur Partyka natomiast poprawił ten rekord, skacząc 2,38 m w 1991 roku. Piotr Lisek, aktualny reprezentant Polski, również zapisał się w historii skoku wzwyż ustanawiając rekord polski na poziomie 2,35 m w 2017 roku.

Zobacz:   Rekord świata na 400 m

Skoki wzwyż na igrzyskach olimpijskich

Polscy skoczkowie wzwyż odnosili sukcesy również na igrzyskach olimpijskich. Artur Partyka zdobył srebrny medal na igrzyskach w Atlancie w 1996 roku oraz brązowy medal w Sydney w 2000 roku. Piotr Lisek z kolei zdobył srebrny medal na igrzyskach w Tokio w 2021 roku.

FAQs

Jakie są aktualne rekordy polski w skoku wzwyż?

Aktualne rekordy polski w skoku wzwyż to:

  • Mężczyźni: 2,38 m – Artur Partyka (1991)
  • Kobiety: 2,01 m – Kamila Lićwinko (2015)

Ile medali zdobyli polscy skoczkowie wzwyż na mistrzostwach świata?

Polscy skoczkowie wzwyż zdobyli w sumie 9 medali na mistrzostwach świata. Najwięcej sukcesów odniósł Artur Partyka, który zdobył 5 medali (2 złote, 2 srebrne, 1 brązowy).

Jakie są szanse na poprawę rekordu polski w skoku wzwyż?

Skok wzwyż to dyscyplina, w której niewielkie różnice wysokości mogą decydować o kolejności zawodników. Polska ma obecnie wielu utalentowanych skoczków wzwyż, którzy mogą w przyszłości walczyć o poprawę rekordu polski. Wymaga to jednak nie tylko talentu, ale także ciężkiej pracy i odpowiedniego przygotowania fizycznego.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *